OPC

Dnešní datum: 09. 04. 2020   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Odkazy |    
Seznam rubrik
Články
FAQ
Free arena
Hardware
Napůl
O autorech
Odkazy o PC
Přetaktování
Shareware
Zábava

Hlavní menu
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Download
 • Odkazy
 • Ankety
 • TOP 15
 • Personalizace
 • Rozšířené vyhledávání
 • Vyhledávání

  Hledej
  v OPC  Změna písmene systémového disku
  Vydáno dne 14. 12. 2003 (56684 přečtení)

  následující text popisuje, jak změnit písmeno systémového disku ve Windows 2000/XP. Protože jde o nestandardní postup, nemůžu nikomu zaručit, že se po provedení dostaví kýžený výsledek či zda po restartu ještě uvidíte svá okna :-) Nicméně postup jsem asi 8x provedl a vždy to vyšlo.


  Úvod

  K naší velké radosti je ve Windows 2000/XP možnost měnit písmena disků. Pokud máte disků v počítači více, nebo máte “šuplík” určitě jste si ve Windows 98 užili s automatickým přiřazováním písmen své. Pokud by někdo nevěděl, jak měnit názvy disků v XP tak stačí dát Start/Ovládací panely/Nástroje pro správu/Správa počítače/Správce disků. Pokud by se někomu zdálo že v tom mám bordel tak ujišťuji že jsem měl ještě o dva fyzické disky víc :-)

  No nebyl by to program aby neměl omezení. Windows nechtějí umožnit změnit písmeno systémového disku. Jistě má to svoji logiku, alespoň do toho jediného systémového a důležitého disku nebude nikdo “rýpat”.

  Jenže může se stát, že název změnit prostě potřebujete. Například mě se stalo při ghostování disku A (starý) na disk B (nový) že jsem vše přeghostoval, disky vyměnil a nabootoval z B. Jenže jsem nechal disk A připojený (ale na sekundárním řadiči kabelu) a Windows 2000 ochotně přehodila přeghostovaný disk z C: na F: což mě vadilo Rada: pokud ghostujete tak starý disk úplně odpojit, zapnout PC s novým a připojit starý až po restartu.

  Něco podobného se mi stalo vícekrát a i pár zákazníků doneslo PC s tím, že by potřebovali změnit jméno disku na standardní C: Předpokládám, že by u většiny stačilo odpojit před instalací Windows ostatní disky, jenže kdo by si vzpomněl :-) navíc ne každý chce rozmontovávat PC.

  Obecně se dá říct, že písmeno systémového disku se může jmenovat jak chce, programům to nevadí, akorát nám se to může zdát divné – nezvyklé a matoucí. A proto zveřejňuji tento postup.

  Změna systémového disku.

  Doporučoval bych najet do nouzového režimu, ale jde to i v normální.

  Spusťte regedit. Najděte řetězec HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices
  pokud dáte hledat MountedDevices bude to asi čtvrtá nalezená věc. V registrech bude pravděpodobně hned vedle položka MountedDevice1 - této položky si nevšímejte.

  Podívejme se podrobně na obsah HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices

  V první části obrazovky uvidíte něco jako kódy zařízení ke kterým windows přistupuje, v druhé části uvidíme položky jako \DosDevices\C a zase kódy. (Umí k tomu někdo říct víc?)

  Z cvičných důvodů budeme předpokládat, že chceme změnít systémový disk F: na písmeno disk C: K tomu potřebujeme mít písmeno C: volné. Pokud volné není změníme písmeno disku co C: okupuje. Podívejte se na následující obrázky. Jsou pouze cvičné, čili tam disk C: je


  Pochopili jste ? Stačí najet myší na náš simulovaný systémový F: \DosDevices\F: a dát pravou myš a zvolit přejmenovat. Uděláme z toho tedy \DosDevices\C: (pozor na dvojtečku -nesmazat omylem)
  Po odklepnutí se po restartu disk změní na C: (pokud to vyjde)

  Tímto jsme změnili písmeno disku. Čeká nás ještě jedna věc a tou je přepsat cca 2500 záznamů v registrech:-) Půlka aplikací by nám totiž po restaru a změně disku nejela, protože má v registrech uloženu cestu.
  Na tuto akci si vytáhneme program Registry Search and Replace (shareware)

  Nahoře nastavíme původní systémový disk a do spodní části ten nový.

  Nastavení na kartě advanced – zaškrtneme H-Key users.

  Takto nastavený program spustíme tlačítkem Search. Program nám ukáže každý nalezený řetězec – je to vhodné pro kontrolu. Kdyby vás odklikávání přestalo zruště jako já při druhém nalezení odfajfknutí “Show matches” a program pojede sám.

  Jakmile provedete tuto operaci vraťte se znovu ke kartě Advanced a změňte položku Search for na Values


  Znovu vyhledejte a přepište cesty (bude tam jen cca 20odkazů) Tímto je celá operace hotová.

  Dejte vypnout PC. Párkrát se stalo, že PC vypnout nešel a musel se vypnout přes vypínač. Počítejte s tímto a při této akci nemějte puštěné žádné programy. Proto doporučuji použít nouzový režim.

  Jiným řešením je přepsat cesty v registrech po restartování a v nouzovém režimu. Jenže jsem několikrát viděl pár chybových hlášení tak to raději riskuji "špatné" vypnutí mašiny.

  Berte tento návod tak jak je. Za nic neručím.

  MM_tank

     ( Celý článek! | Autor: MM_tank | Počet komentářů: 3759 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: MM_tank )

  WebZdarma.cz

  Anketa
  Jak často navštěvujete stránky OPC?

  Jednou týdně. 
   (3978 hl.)
  Jednou za měsíc. 
   (3574 hl.)
  Jednou za rok. 
   (3750 hl.)
  Nikdy (dnes je to náhoda). 
   (4304 hl.)

  Celkem hlasovalo: 15606


  Novinky

  13.08.2002: Download
  - Raystorm Realtime Raytracing benchmark, RefreshForce

  06.08.2002: OPC
  - betaverze a testovací provoz

  Copyright OPC, e-mail:opc@post.cz
  Všechny materiály zde veřejněné jsou chráněny autorským zákonem
  a jejich přebírání bez souhlasu autorů je výslovně zakázáno.